Wrocławskie osobliwości


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Matematyk w piżamie

Czy wiesz, kto ze znanych wrocławskich matematyków pozował do portretu w piżamie? I kto był autorem tego znakomitego portretu? Poznaj tę intrygującą historię. Portret wykonał znany wrocławski malarz Stanisław Kukla (1919-1992).
Obraz jest obecnie własnością Muzeum Miejskiego Wrocławia, jak większość prac Kukli, które po jego śmierci podarowała miastu wdowa po malarzu).


Jak grzyby po... Marszu

Park w Szczodrem jest na tyle duży, że zdołał pomieścić niemal 800 uczestników XXII Matematycznego Marszu na Orientację. W pierwszy weekend października 2024 jego uczestnicy przeszukali teren wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu orientacyjnych punktów kontrolnych, rozwiązując po drodze matematyczne zadania. Nikt nie mógł ominąć ruin Pałacu Sybilli, nie przystanąć nad Kaczym Stawem czy nie zwrócić uwagi na górujący nad nim Krzyż Króla Alberta. Poza tymi walorami chcielibyśmy zwrócić uwagę na niezwykłe mykologiczne bogactwo tego Parku.


Matematyka i Sztuka (I)

13 XII 2023 o godz. 17 w galerii Łącznik na Wydziele Matematyki i Informatyki UWr (ul. Joliot-Curie 15) odbył się wernisaż pierwszej pokonkursowej wystawy "Matematyka i Sztuka" organizowanej wspólnie przez UWr i ASP. I etap konkursu wygrał student matematyki Łukasz Rębisz (abs. I LO Jawor).  Zwycięzców II etapu - studentów wrocławskiego ASP - poznaliśmy podczas wernisażu.


Jak skończyła nieskończoność...

W ramach ESK (Europejskiej Stolicy Kultury) w roku 2016 Wrocław włożył wielkie pieniądze w rozmaite projekty artystyczne. Jednym z nich była instalacja Adama Kalinowskiego z Poznania pt. "Zielony nieskończony". Była to pierwsza we Wrocławiu zielona rzeźba. Co po niej zostało? Już po kilku latach artystyczny projekt (na który miasto wydało niebagatelną kwotę 80 tys. zł) zmienił się w wielki śmietnik i poszedł do rozbiórki (też za niemałe pieniądze). O czasach świetności i o kresie zielonej nieskończoności przeczytasz w artykule.


Śladami martyrologii profesorów lwowskich po Wrocławiu

Ze względu na wojnę w Ukrainie w tym roku wrocławianie nie mogli udać się na Wzgórza Wuleckie we Lwowie, aby uczcić 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich nazistów na polskich profesorach lwowskich uczelni w lipcu 1941. Z tego powodu Centrum Historii "Zajezdnia" zorganizowało spacer po mieście śladami martyrologii profesorów. Odbył się 2 VII 2023, w godz. 12 - 14:30. Zapraszamy do przeczytania relacji z niego.

Powrót na górę strony