Projekty


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


O r-ostrosłupach i R-ostrosłupach

Przedstawiamy miniteorię dotycząca szczególnego rodzaju ostrosłupów, nazwanych tu r-ostrosłupami. Zobacz, co to za ostrosłupy. Zachęcamy do stworzenia własnej teorii innego rodzaju ostrosłupów - mianowicie R-ostrosłupów i do porównania tych dwóch klas figur.


Sherlock Holmes na tropie

Podstawowym sposobem dochodzenia, kto z podejrzanych może być zamieszany w popełnienie przestępstwa jest zebranie odcisków palców i porównywanie ich z tymi znalezionymi na miejscu przestępstwa lub porównanie tych ostatnich z wzorcami zgromadzonymi w bazie danych. Do opracowania jak najlepszych metod komputerowego rozpoznawania odcisków służby śledcze wielu krajów zatrudniają matematyków.


Ćwiczenia ze wstążką

O ciekawych zastosowaniach i związkach ze sztuką niezwykłej powierzchni nazywanej wstęgą Möbiusa można przeczytać na portalu w artykułach: Zastosowania wstęgi Möbiusa, Dzieła ze wstęgi Möbiusa, Recycling jest błędny. Przeczytaj je koniecznie. Tym razem zapraszamy do wykonania rozmaitych eksperymentów ze wstęgą i zbadania jej matematycznych własności.


Proste i okręgi

Proste i okręgi to jedne z najprostszych figur geometrycznych, a jednocześnie to jedyne figury płaskie już od czasów starożytnych uznawane za doskonałe (tylko one mogą ślizgać się same po sobie). Do dziś obowiązuje kanon konstrukcji geometrycznych wykonywanych cyrklem i linijką, zatem sprowadzających się do kreślenia wyłącznie prostych i okręgów. Zbadajmy wzajemne relacje, jakie zachodzą między tymi figurami.

Powrót na górę strony