Zawody adresowane są do uczniów szkół średnich. Ich celem jest rozpowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych.
Ekonomiczne
Redaktor działu: Joanna Polechońska (jpolechonska(at)wp.pl) nauczycielka w Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu |
Europejski Konkurs Statystyczny (III)
Ten międzynarodowy konkurs skierowany jest do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: 14–16 lat (kl. 7-8 SP) i 16–19 lat (szkoły średnie). Uczestnicy przystępują do niego w maksymalnie 3-osobowych zespołach. Celem konkursu jest zaciekawienie uczniów statystyką jako nauką oraz statystyką publiczną, a także zachęcanie nauczycieli do wykorzystywania oficjalnych statystyk podczas zajęć z młodzieżą.
Olimpiada Przedsiębiorczości (XV)
Zawody skierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale po uzyskaniu zgody właściwego komitetu okręgowego możliwy jest udział także młodszych uczniów. Zakres tematyczny olimpiady odpowiada programowi nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych, ale poszerzany jest dodatkowo o problematykę związaną ze zmienianym rokrocznie hasłem przewodnim. W roku szkolnym 2013/2014 jest to "Własna firma".
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej (XXXIII)
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej głównym celem jest edukacja ekonomiczna młodzieży, pogłębianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła zawodów ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej oraz sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia. Zakres tematyczny zadań jest zgodny z podstawą programową nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych.
Matematyka i Ekonomia dla kl. 4-6 (VIII)
Konkurs promuje edukację ekonomiczną wśród uczniów klas4-6 szkół podstawowych, uczy przedsiębiorczości i podejmowania decyzji dotyczących m.in. lokat, kredytów i buchalterii domowej. Honorowy patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.