Królowa bez Nobla

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Olga Mikołajczyk
nauczycielka w ZS Ekola i BISC
Autor: 

Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda - matematycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znani popularyzatorzy matematyki

Wydawca: 

Demart SA
ul. Poczty Gdańskiej 22a, 02-495 Warszawa
tel. 22 66 26 263
e-mail: info@demart.com.pl
http://www.demart.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Podtytuł książki brzmi "Rozmowy o matematyce" i rzeczywiście ma ona formę dialogu młodego człowieka z matematykiem, w którym ten drugi (na wzór Sokratesa i Platona) przekazuje swoją wiedzę i poglądy. I w tym wypadku, jak w każdej rozmowie, nie mogło zabraknąć pytań - czasem oczywistych, a czasem zaskakujących - oraz dowcipnych i frapujących odpowiedzi na nie. Autorzy znani są zresztą z poczucia humoru, stąd nie brak w książce anegdot i żartów rysunkowych, a wiele faktów i postaci ilustrują... znaczki pocztowe i t-shirty. W wielu miejscach książki autorzy rozprawiają się z błędnymi przekonaniami pokutującymi od lat w szkołach lub w mediach (a to z programem nauczania historii, a to z anegdotą o Archimedesie i koronie Aleksandra Macedońskiego, innym znów razem z koniecznością oznaczania liczb całkowitych literą C lub przekonaniem, że ważniejsze są doniesienia o sukcesach sportowych niż naukowych). Ale przede wszystkim w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawiają, czym zajmują się różne działy matematyki (zarówno te powszechnie znane, jak geometria i teoria liczb, jak i bardziej egzotyczne - topologia, algorytmika, przestrzenie Banacha czy funkcje analityczne) oraz jaki można mieć pożytek z uczenia się tego przedmiotu.

Całość można polecić zarówno pasjonatom matematyki jak i zadeklarowanym (ale światłym) humanistom, a przede wszystkim nauczycielom, którzy mogą z lektury wyciągnąć praktyczną naukę jak ciekawie można opowiadać o matematyce.

Wśród pytań postawionych przez autorów znaleźć można takie:

  • Po co komu matematyka?
  • Czy jest w niej jeszcze coś do zrobienia? 
  • Czy może przydać się malarzowi?
  • Czemu matematycy nie dostają Nobla?
  • Czy Polacy są bardziej znani jako matematycy czy sportowcy?

 oraz takie:

  • Czy Pitagoras i Tales kiedyś się spotkali?
  • Ile jest wzorów piękna?
  • Co ma wspólnego kalafior z matematyką?
  • Dlaczego ćma leci do światła?
  • Czy wielościan może się poruszać?
  • Czy opłaca się grać w Lotto?
  • Jaki jest kształt Wszechświata?

Książka jest pięknie oprawiona i wydana - szycie, twarda okładka, papier kredowy, kolorowy druk, mnóstwo ilustracji. Wspaniale nadaje się na niebanalny prezent lub nagrodę w konkursie (niekoniecznie matematycznym). Z pewnością ubawi i zaciekawi każdego myślącego człowieka.
  

Opinie zasłyszane: 

W świecie popularyzacji matematyki Ciesielski i Pogoda - choć jest ich tylko dwóch - mają pozycję silniejszą niż bracia Marx w świecie komedii filmowej, więc każdą ich książkę witam z radością i zaciekawieniem: jaka będzie? Czy dowiem się czegoś nowego, czy odnajdę myśli znane, ale lepiej opowiedziane, niż inni robili to wcześniej? Paweł Strzelecki [Delta 9/2013]

Powrót na górę strony